Skip to content Skip to footer

Jaką wodę najlepiej pić na co dzień?

Czy kupując wodę w sklepie patrzysz na jej skład, czy kierujesz się jedynie smakiem? Jeśli to drugie, to jesteś w większości. Tymczasem wybór odpowiedniej dla Twoich potrzeb wody ma spore znaczenie. Dowiedz się, jaki rodzaj najlepiej pić na co dzień.

Optymalna ilość wody, jaką powinniśmy codziennie wypijać, to taka, która odpowiada wynikowi równania:

30 ml x …… (kg; masa ciała)

Taaak… wiemy, że wielu osobom może się to wydawać nieosiągalne.

via GIPHY

Jeśli to także Twój problem, zajrzyj do tego wpisu, w którym przedstawiamy kilka sposobów na wyrobienie w sobie dobrych nawyków: LINK.
 

Mineralne i źródlane – czym się różnią?

Dostępne w sklepach wody mineralne możemy podzielić na cztery rodzaje, ze względu na ilość zawartych w nich pierwiastków:

  • bardzo niskozmineralizowane – mające nie więcej niż 50 mg jonów/l
  • niskozmineralizowane – o zawartości do 500 mg jonów/l
  • średniozmineralizowane – o zawartości od 500 do 1500 mg/l
  • wysokozmineralizowane – o zawartości powyżej 1500 mg/l.

Wody niskozmineralizowane są też często określane źródlanymi.

Wody źródlane pozyskiwane są tak jak te naturalne mineralne, z uwzględnieniem ich czystości pod kątem mikrobiologicznym, ale ich skład może ulegać wahaniom. Zawierają małą ilość pierwiastków.
 

Jaką wodę mineralną wybrać?

Największe znaczenie zdrowotne mają wody średnio- i wysokozmineralizowane, ale nie oszukujmy się, że pijąc je, zapewnimy sobie wszystkie składniki niezbędne dla dobrej kondycji. Przykładowo, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na wapń (ok. 1000 mg dla osoby dorosłej), musielibyśmy wypić 5 litrów Muszynianki.

Z drugiej strony, pijąc duże ilości niewłaściwej wody, możemy sobie nieco zaszkodzić. Nie poleca się pić bez umiaru wód wysokozmineralizowanych – mogą prowadzić do kumulacji pierwiastków w organizmie, a w konsekwencji na przykład do kamicy nerek.

Jeśli cierpisz właśnie na choroby nerek i serca lub nadciśnienie, lepiej wybrać wodę źródlaną niż taką o wysokiej zawartości minerałów.
 

Wpływ pierwiastków z wody mineralnej

  • Wapń – główny budulec kości, uszczelnia ściany naczyń krwionośnych, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania serca.
  • Magnez – niezbędny dla prawidłowej pracy serca, spowalnia procesy starzenia.
  • Sód – reguluje gospodarkę wodną organizmu, zapobiega odwodnieniu, utrzymuje równowagę kwasowo-zasadową, ale jego nadmiar może prowadzić do nadciśnienia tętniczego i zwiększenia ryzyka wystąpienia udarów. Woda bogata w sód jest polecana w trakcie upałów i przy wysokiej aktywności fizycznej, ale w pozostałych przypadkach zalecana jest raczej woda niskosodowa (do tej grupy należą m.in. Nałęczowianka, Cisowianka, Dobrowianka czy Jurajska).
  • Jod – niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy, zapotrzebowanie na niego wzrasta u kobiet w ciąży.
  • Siarczany – mają korzystne działanie dla osób ze skłonnością do zaparć i niestrawności, wpływają na lepszą perystaltykę jelit, ale ich nadmiar może mieć efekt przeczyszczający.

Gazowana czy nie?

Czy woda gazowana jest zdrowa? Jeśli nie cierpisz na dolegliwości ze strony układu pokarmowego lub zapalenie gardła, możesz ją spokojnie pić. Nasycenie wody dwutlenkiem węgla poprawia jej smak, ale ciężko wypić jej dużo, ponieważ szybciej daje uczucie pełności.
 

Woda dla dziecka

Jeśli myślisz, że podając dziecku wodę o wysokiej zawartości minerałów, wyświadczasz przysługę jego zdrowiu, to niestety jesteś w błędzie. Woda dla dziecka powinna być niskozmineralizowana.

Zdecydowanie powinna zawierać jak najmniejszą ilość sodu (poniżej 20 mg / l), ponieważ może on obciążać rozwijające się nerki. Zwracaj także uwagę na to, aby miała mało fluorków (mniej niż 0,7 mg / l), azotynów (maksymalnie 0,02 mg / l) i azotanów (nie więcej niż 10 mg / l).
 

Zdecydowanie NIE dla wód smakowych

Wody smakowe to kusząca opcja dla osób, które nie mogą się przekonać do picia zwykłej wody. Niestety większość z tych dostępnych w sklepach napchana jest sztucznymi aromatami i dużą ilością cukru – zobaczcie sami:


 

A może kranówka?

W niektórych miastach spokojnie można pić również wodę z kranu. Tak jest m.in. w Łodzi, gdzie 90% wody pozyskiwane jest ze studni głębinowych. Jest bogata w wapń, a ZWiK deklaruje, że na bieżąco monitoruje jej jakość i dba o stan rurociągów.

Więcej informacji o łódzkiej kranówce znajdziesz tu: LINK.

Zostaw komentarz

0
Powakacyjna promocja na e-booki
Zdrowe lunchboxy i przepisy na jesień

Kup dowolny z serii 30% taniej lub 2 albo 3 e-booki z dodatkowym rabatem (w koszyku wpisz kod ZDROWO)

Sprawdź